Salbă de medalii câștigate de înotătorii de la CSM Arad la Memorialul “Ioan Schuster”, Reșita 2018

Ediția a VIII-a a Memorialului ,,Ioan Schuster”, competiție ce a aliniat la start sportivi din Austria, România și Ungaria, reprezentând 21 de cluburi și totalizând 94 de persoane înscrise, s-a desfășurat pe parcursul a două zile la Reșita. Sportivii CSM Arad au reușit să obțină rezultate meritorii, totalizând 25 de medalii câștigate la individual și 4 medalii pe echipe de ștafetă. Cristian Pintican a obținut medalia de aur în probele de 50 m liber, 100 m liber, 50 m spate, 100 m spate și medalia de bronz la 50 m fluture. Norbert Rusu a scos din apă 4 medalii de bronz în probele de 50 m bras, 100 m bras, 100 m spate și 200 m mixt cât și o medalie de argint în proba de 400 m liber. Cristian Stertl a cucerit medalia de aur în probele de 50 m liber, 100 m liber, 50 m fluture și 200 m mixt. Karpati Adalbert a obținut medalia de argint în probele de 50 m fluture și 200 m mixt și pe cea de aur la 50 m liber. Ștefan Onea a obținut aurul în probele de 50 m bras și 100 m bras. Anca Miloș a obținut medalia de argint în proba de 50 m bras și 50 m liber. Cristian Mladin a obținut medalia de bronz în proba de 50 m spate și 100 m bras. Romeo Damian a obținut medalia de bronz în proba de 400 m liber iar Nagy Csaba a obținut medalia de bronz în proba de 50 m liber. Rezultate bune a avut și Flaviu Mocanu, clasându-se pe locul cinci în probele de 50 m bras, 100 m bras și 50 m liber.
În proba de ștafetă 4X50 m liber, echipa formată din Onea, Damian, Rusu și Karpati a obținut medalia de aur iar echipa formată din Pintican, Nagy, Mocanu și Stertl a câștigat medalia de argint.
În proba de ștafetă 4X50 m mixt, echipa CSM Arad în componența Rusu, Karpati, Onea, Mocanu a obținut medalia de aur iar echipa formată din Pintican, Mladin, Nagy și Damian a obținut medalia de argint. Pentru arădeni se prefigurează un nou concurs în luna noiembrie, Cupa DKMT, ce va avea loc în orașul de pe Bega.