Festival internaţional de teatru nou la Arad

800px-Teatrul_de_Stat_Ioan_Slavici_Arad_zps6098bff2Cea de-a patra ediție a Festivalui internaţional de teatru nou se va desfășura la Arad în perioada 7-15 mai. Programul spectacolelor este următorul:

Sâmbătă, 7 mai | 19.00 | Sala Mare (spectacol pe gradene)
PREMIERĂ:
„Vârful aisbergului”, de Antonio Tabares
Traducerea: Luminiţa-Voina Răuţ; Regia: Theodor-Cristian Popescu; Scenografia: Cosmin Ardeleanu
Producător: Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad
Durata: 1oră și 30 de minute (fără pauză)

Sâmbătă, 7 mai | 21.30 | Platoul teatrului
Dancing Graffiti
Coregrafia şi interpretarea: Katalin Lengyel, Szabolcs Tóth-Zs; Producător: Bandart, Ungaria; Coproducători: Conflux, Teatrul Golem, Asociaţia L1
Durata: 25 minute

Sâmbătă, 7 mai | 22.00 | Sala Studio
„Apă de mină”, de Csaba Székely
Un proiect coordonat de Oana Stoica; Scenografia: Vladimir Iuganu; Producător: Teatrul ACT Bucureşti;
Durata: 1oră și 30 de minute (fără pauză)
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani!

Duminică, 8 mai | 19.00 | Sala Studio
Focus TeenAGER
„Pisica verde”, de Elise Wilk
Regia: Bobi Pricop; Scenografia: Irina Moscu; Producător: Teatrul pentru Copii şi Tineret „Luceafărul” Iaşi
Durata: 1oră
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani!

Duminică, 8 mai | 20.00 | Sala Mare (spectacol pe gradene)
„Operastracci”, după o idee de Enzo Toma şi Silvia Ricciardelli
Regia, dramaturgia şi costumele: Enzo Toma; Scenografia: Lucio Diana;
Producător: Centrul de Producţie Teatrală Koreja, Lecce, Italia
Durata: 1oră
SPECTACOL DE TEATRU-DANS

Duminică, 8 mai | 21.30 | Platoul teatrului
Dancing Graffiti
Coregrafia şi interpretarea: Katalin Lengyel, Szabolcs Tóth-Zs; Producător: Bandart, Ungaria; Coproducători: Conflux, Teatrul Golem, Asociaţia L1
Durata: 25 minute

Duminică, 8 mai | 22.00 | Sala Studio
Focus TeenAGER
„PISICA VERDE”, de Elise Wilk
Regia: Bobi Pricop; Scenografia: Irina Moscu; Teatrul pentru Copii şi Tineret „Luceafărul” Iaşi
Durata: 1 oră

Luni, 9 mai | 19.00 | Sala Mare
„Noul locatar”, de Eugène Ionesco
Regia: Gábor Tompa; Costumele: Corina Grămoşteanu; Decorul & light-design: Helmut Stürmer; Producător: Teatrul „Nottara”, Bucureşti
Durata: 1 oră și 20 de minute (fără pauză)

Luni, 9 mai | 21.00 | Platoul teatrului
Dancing Graffiti
Coregrafia şi interpretarea: Katalin Lengyel, Szabolcs Tóth-Zs; Producător: Bandart, Ungaria; Coproducători: Conflux, Teatrul Golem, Asociaţia L1
Durata: 25 minute

Luni, 9 mai | 21.30 | Sala Studio
TeenAGER
Antisocial
Un spectacol de Bogdan Georgescu; Producător: Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
Durata: 1 oră
Nerecomandat persoanelor sub 15 ani!

Marţi, 10 mai | 17.00 | Sala Mare
„Directorul Executiv”, de Stig Larsson
Regia: Vladimir Anton; Scenografia: Tudor Prodan; Producător: Teatrul de Comedie Bucureşti
Durata: 1 oră și 35 de minute (fără pauză)

Marţi, 10 mai | 19.00 | Sala Studio
„The Sunset Limited”, de Cormac McCarthy
Regia: Andrei şi Andreea Grosu; Scenografia: Vladimir Turturică; Producător: Teatrul UNTEATRU Bucureşti
Durata: 1 oră și 30 de minute (fără pauză)

Marţi, 10 mai | 21.30 | Sala Mare
FOCUS TeenAGER
The History Boys. Poveşti cu parfum de liceu de Alan Bennett
Traducerea, regia şi scenografia: Vlad Cristache; Producător: Teatrul Excelsior Bucureşti
Durata: 2 ore și 40 de minute (cu pauză)
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani!

Miercuri, 11 mai | 18.00 | Sala Mare (spectacol pe gradene)
„Identitate”
Dramaturgia: Márton Imola; Regia şi coregrafia: Ferenc Fehér; Producător: Studio M, Sfântu-Gheorghe
Durata: 55 de minute
Spectacol de teatru-dans
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani!

Miercuri, 11 mai | 20.00 | Sala Studio
„Ibsen Incorporated”
Un scenariu de Mihaela Michailov şi Catinca Drăgănescu, după scrierile lui Henrik Ibsen; Regia: Catinca Drăgănescu; Scenografia: Bogdan Costea şi Andrei Morariu; Coregrafia: Mihaela Culda
Producător: ARPAS – Asociaţia Română pentru Promovarea Artelor Spectacolului şi Teatrul de Comedie Bucureşti
Durata: 1 oră și 30 de minute (fără pauză)

Miercuri, 11 mai | 22.00 | Sala Mare
„Femei / Bărbaţi”, de Willy Russell
Regia: Vlad Massaci; Scenografia, Light Design: Andu Dumitrescu; Producător: Teatrul „Anton Pann” Râmnicu-Vâlcea
Durata: 1oră și 45 de minute (fără pauză)

Joi, 12 mai | 19.00 | Sala Mare
„Family Affairs”, de Rosa Liksom
Un spectacol de Radu Afrim
Decorul: Tudor Prodan; Costumele: Cosmin Florea; Producător: Teatrul Odeon Bucureşti
Durata: 2 ore și 20 de minute (fără pauză)
Avertisment: spectacolul conţine limbaj licenţios, interzis persoanelor sub 14 ani!

Joi, 12 mai | 21.30 | Sala Studio
„De fapt e frumos”, de Volker Schmidt
Decorul şi regia: Volker Schmidt; Costumele: Nina Kroschinske; Light-design: Botond Nosz; Producător: Teatrul German de Stat Timişoara
Durata: 1 oră și 35 de minute (fără pauză)
Nerecomandat persoanelor sub 15 ani!

Joi, 12 mai | 23.00 | Club Flex
„MaRó”, de Székely Csaba
Regia: Andi Gherghe; Scenografia: Adrian Ganea; Producător: Yorick Studio, Târgu-Mureş
Durata: 1 oră și 35 de minute (fără pauză)
Spectacol în limba română şi maghiară cu traducere

Vineri, 13 mai | 17.00 | Sala Mare (spectacol pe gradene)
FOCUS TeenAGER
Columbinus de Stephan Karam şi PJ Paparelli
Regia: Horia Suru; Scenografia: Cristian Marin; Coregrafia: Sophie Duncan; Producător: Teatrul Municipal Baia Mare; Spectacol realizat în parteneriat cu The Dramatic Publishing Company, din Woodstock, Illinois, SUA
Durata: 2 ore și 10 minute (cu pauză)
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani!

Vineri, 13 mai | 21.00 | cort, Piaţa „Avram Iancu”
„În inima nopţii”, Episodul Lear
Cu inserţii de George Banu şi Monique Borie, după William Shakespeare
Scenariul, regia şi ilustraţia muzicală: Gavriil Pinte; Scenografia: Roxana Ionescu; Producător: Teatrul „Regina Maria” Oradea
Durata: 1 oră și 30 de minute (fără pauză)

Vineri, 13 mai | 22.30 | Sala Mare
Concert: Subcarpaţi

Sâmbătă, 14 mai | 11.00 | Sala Studio
„Autopsie” (a unor crime nevinovate)
După două texte de Gérald Gruhn şi Vasile Leac; Regia: Florin Didilescu
Muzica: Marius Stoica; Producător: Trupa de teatru licean francofon AMIFRAN – Asociaţia Română pentru Apărarea şi Cultivarea Francofoniei din Arad
Durata: 1 oră
Spectacol în limba franceză

Sâmbătă, 14 mai | 18.00 | Sala Mare
Vertij
Scenariul şi regia: Mihai Măniuţiu; Scenografia: Adrian Damian; Producător: Teatrul „Aureliu Manea” Turda
Durata: 1 oră
Nerecomandat persoanelor sub 15 ani!

Sâmbătă, 14 mai | 19.30 | Sala Studio
„Guppi”, de Vasili Sigariev
Regia: Mucsi Zoltán; Decorul: Albert Alpár; Costumele: Kiss Julcsi; Producător: Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara
Durata: 1 oră și 35 de minute (fără pauză)

Sâmbătă, 14 mai | 21.00 | Club Flex
„Respiraţii”, de Duncan Macmillan
Regia, conceptul scenografic, Light & Sound design: Radu-Alexandru Nica; Producător: Teatrul pentru Copii şi Tineret „Ariel” Târgu-Mureş
Durata: 1 oră și 40 de minute (fără pauză)
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani!

Sâmbătă, 14 mai | 23.00 | Cafe Boeme Teatru
CONCERT: Ioan Gyuri Pascu & The Blue Workers

Duminică, 15 mai | 17.00 | Sala Studio
„Aglaja”, după Aglaja Veteranyi
Dramatizarea: Alina Petrică; Conceptul şi coregrafia: Ştefan Lupu; Costumele: Cristina Milea şi Elena Gheorghe; Producător: Centrul Cultural European pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti
Durata: 1 oră și 40 de minute (fără pauză)
Nerecomandat persoanelor sub 18 ani!

Duminică, 15 mai | 19.00 | Sala Mare
„Anul dispărut. 1989”, de Peca Ştefan
Regia: Ana Mărgineanu; Decorul şi costumele: Anda Pop; Producător: Teatrul Mic Bucureşti
Durata: 1 oră și 50 de minute (fără pauză)

Duminică, 15 mai | 21.30 | Sala Studio
(D)efectul Placebo
Creaţie colectivă
Conceptul şi coregrafia: Ştefan Lupu; Instalaţia scenografică: Elena Dobîndă şi Andreea Simona Negrilă; Producător: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Durata: 1 oră și 30 de minute (fără pauză)
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani!

Comentarii

comentarii

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × 5 =