Prima premieră a anului la Teatrul Clasic „Ioan Slavici”, „Orașul nostru”, adaptare după Thornton Wilder

Teatrul Clasic ,,Ioan Slavici” pregătește prima premieră a acestui an. Este vorba despre „Orașul nostru”, un spectacol care are la bază un scenariu adaptat după piesa lui Thornton Wilder. Spectacolul poartă semnătura tânărului regizor Cristian Ban iar scenografia este realizată de Cristina Milea.
Thornton Niven Wilder s-a născut în anul 1897 la Medison (Wisconsin), Statele Unite ale Americii și a absolvit cursurile Universității Princeton (New Jersey), ale Universității Yale (Connecticut) și ale Colegiului Oberlin (Ohio). Romancier și dramaturg, Thornton Wilder a obținut de trei ori Premiul Pulitzer: pentru romanul ,,The Bridge of San Luis Rey” (1928) și pentru piesele de teatru ,,Our Town” (1938) și ,,The Skin of Our Teeth” (1942). De asemenea, Wilder a fost recompensat cu premiul National Book pentru romanul ,,The Eighth Day” (1968).
Realizarea spectacolului „Orașul nostru” marchează cea de-a doua colaborare a regizorului Cristian Ban și a Cristinei Milea cu Teatrul Clasic ,,Ioan Slavici” din Arad, după cea din anul 2015, când cei doi au făcut parte din echipa artistică a spectacolului „Ai mei erau super!”.
Distribuția spectacolului „Orașul nostru” este alcătuită din actorii Ioan Peter, Alex Mărgineanu, Cecilia Lucanu-Donat, Angela Petrean-Varjasi, Ștefan Statnic, Dorina Darie-Peter, Roxana Sabău, Robert Pavicstis, Călin Stanciu și Marian Parfeni. Premiera spectacolului „Orașul nostru” va avea loc în 26 februarie 2017, la Sala Studio a teatrului arădean, de la ora 19,00.

Comentarii

comentarii

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

6 − three =